Amazing Grace

Postawmy sprawę jasno – John Newton nie był dobrym człowiekiem (przynajmniej z naszego punktu widzenia). Urodzony w 1725 r. był żeglarzem i przez wiele lat handlarzem niewolników. Kto czytał cokolwiek na temat handlu żywym towarem, ten wie, że była to działalność porównywalna do ludobójstwa – choć XVIII-wieczni Anglicy byli w większości innego zdania. Na szczęście Newton zdanie zmienił i pod koniec życia był zdecydowanym przeciwnikiem niewolnictwa. Ponoć nawrócił się, gdy przeżył niezwykle silny sztorm (ale według innych źródeł owa burza była dopiero początkiem drogi Newtona do Boga). W każdym razie w 1757 był już duchownym, a w 1799 roku ukazała się drukiem książka jego autorstwa „Olney Hymns”, a w niej – pieśń „Amazing Grace”.
Szybko zyskała ogromną popularność, a w pierwszej połowie XIX w. na stałe zrosła się z melodią „New Britain”. I taką znamy ją do tej pory.

1. Cudowna Boża łaska ta
Zbawiła z grzechów mnie
Zgubiony nędzny byłem ja,
Lecz teraz cieszę się.

2. Ta łaska wlała Boży strach
W kamienne serce me
I wtedy zobaczyłem w łzach,
Żem na przepaści dnie.

3. Lecz łaska podźwignęła mnie
I naprzód wiedzie wciąż
Przez ciemne i burzliwe dnie
Tam gdzie Ojcowski dom.

4. O, Boże dzięki, dzięki Ci
Za cudną łaską Twą
Do nóg Twych padam w kornej czci,
Niebiosa chwałą brzmią


Polub nas na Facebooku, to otrzymasz pdf z tekstem Chucka Misslera "Jaką możemy mieć pewność?" - czyli jakie jest prawdopodobieństwo spełnienia się starotestamentowych proroctw w Jezusie Chrystusie. Innymi słowy - czy nasza wiara opiera się na solidnych, czy kruchych fundamentach.

Zobacz także:

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *