Czy Mojżesz miał rogi?

Czy Mojżesz miał rogi? Oczywiście, że tak! Wszyscy znamy przecież rzeźbę Michała Anioła, gdzie z głowy Mojżesza wystają dwa zgrabne różki. Jeśli kto nie pamięta, wygląda ona tak:

x_tora21_71

Ale przecież w Biblii tego nie ma! – mógłby ktoś powiedzieć. A właśnie, że jest! Tyle że nie we współczesnych przekładach, lecz w Wulgacie, dokonanym przez Hieronima przekładzie na łacinę (przełom III i IV w.; mimo krytyki, aż do XX w. był to podstawowy przekład łaciński). Ponieważ tekst hebrajski zapisywano bez samogłosek, hebrajskie słowo KaRaN (promienieć) można było odczytać również jako KeReN (róg). I tak też przetłumaczył Hieronim, a na tym oparł się Michał Anioł.

(A gdy Mojżesz zstępował z góry Synaj, mając w ręku dwie tablice Świadectwa, nie wiedział Mojżesz, gdy zstępował z góry, że skóra na twarzy jego promieniała od rozmowy z Panem – II Mojż 24:29; tak brzmi przekład obecny).

Oczywiście sama twarz to już zupełnie wymysł rzeźbiarza. Nie wiemy bowiem, jak Mojżesz wyglądał. Chociaż…

Szwedzki autor, Lennart Möller, uważa, że osobę Mojżesza można identyfikować z Totmesem II. Jego przybraną matką byłaby Nefure (Hatszepsut); po ucieczce Mojżesza z Egiptu, u boku sędziwego faraona Amenhotepa I, zastąpić miałby go Totmes III. Dowody? Spójrzmy na głowę posągu Totmesa II:

cachette31

Wszystkie posągi egipskie z epoki mają proste nosy. A Totmes II ma nos, jakby to powiedzieć… semicki. Ale czy to wystarczający dowód?

 


Polub nas na Facebooku, to otrzymasz pdf z tekstem Chucka Misslera "Jaką możemy mieć pewność?" - czyli jakie jest prawdopodobieństwo spełnienia się starotestamentowych proroctw w Jezusie Chrystusie. Innymi słowy - czy nasza wiara opiera się na solidnych, czy kruchych fundamentach.

Zobacz także:

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *