Jabłko Adama

jablkoa

Co to jest jabłko Adama? Wiadomo – grdyka (u mężczyzn). Skąd taka nazwa? Widać, gdy Ewa częstowała Adama jabłkiem, ono stanęło mu w gardle (ością).

Ale – czy na pewno Ewa poczęstowała Adama jabłkiem? Poczytajmy:

„A wąż był chytrzejszy niż wszystkie dzikie zwierzęta, które uczynił Pan Bóg. I rzekł do kobiety: Czy rzeczywiście Bóg powiedział: Nie ze wszystkich drzew ogrodu wolno wam jeść? A kobieta odpowiedziała wężowi: Możemy jeść owoce z drzew ogrodu, tylko o owocu drzewa, które jest w środku ogrodu, rzekł Bóg: Nie wolno wam z niego jeść ani się go dotykać, abyście nie umarli. Na to rzekł wąż do kobiety: Na pewno nie umrzecie, lecz Bóg wie, że gdy tylko zjecie z niego, otworzą się wam oczy i będziecie jak Bóg, znający dobro i zło. A gdy kobieta zobaczyła, że drzewo to ma owoce dobre do jedzenia i że były miłe dla oczu, i godne pożądania dla zdobycia mądrości, zerwała z niego owoc i jadła. Dała też mężowi swemu, który był z nią, i on też jadł”. (1 Mojż. 3:1-6).

Nie ma jabłka, jest tylko „owoc”. W tradycji hebrajskiej pojawiają się różne przypuszczenia: winogrono, figa, granat, cytryna. Ale nie jabłko. Skąd się ono wzięło w kulturze?

Prawdopodobnie winna jest łacina. Jabłko to „malum”, ale „malum” to też zło. Wyjaśnienie lekko naciągane, bo przecież owoce drzewa poznania dobra i zła nie mogły być same z siebie złe (fatalne było natomiast przekroczenie Bożego zakazu), ale co z tego – mamy i „jabłko Adama”, i jabłka na niezliczonych obrazach pokazujących sceny z ogrodu Eden.


Polub nas na Facebooku, to otrzymasz pdf z tekstem Chucka Misslera "Jaką możemy mieć pewność?" - czyli jakie jest prawdopodobieństwo spełnienia się starotestamentowych proroctw w Jezusie Chrystusie. Innymi słowy - czy nasza wiara opiera się na solidnych, czy kruchych fundamentach.

Zobacz także:

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *