Kto nazywany jest opornym prorokiem?

Czy prorok mógł się opierać Bogu? Na zdrowy rozsądek – nie! Ale przecież mamy taki przypadek – bardzo opornego proroka. Przeczytajmy fragment książki „Poznaj Biblię w 24 godziny”.

Chuck Missler „Poznaj Biblię w 24 godziny”. Fragment rozdziału XII: „Prorocy mniejsi”.
Przełożył: Romuald Weremiewicz.

Cztery rozdziały księgi Jonasza można zatytułować: „Sztorm”, „Ryba”, „Miasto”, „Bóg”. Często nazywamy Jonasza opornym prorokiem. Księga była ostrzeżeniem dla Niniwy w czasach pod koniec panowania Joasza.
Niniwa była światową stolicą. Mieszkało tam kilkaset tysięcy ludzi. Mury miasta miały ponad 25 metrów wysokości, wieże 60 metrów, a murze mogły zmieścić się obok siebie trzy powozy. Asyryjczycy panowali nad światem przez kilkaset lat.

Ale dlaczego Jonasz tak bardzo nie chciał zwiastować w Niniwie Bożego poselstwa? Ponieważ nie chciał, aby pokutowali; Niniwijczycy byli wrogami Izraela. Jonasz przeczytał w Księdze Izajasza 7, że Niniwa ma być narzędziem w Bożym ręku, aby wymierzyć sąd Izraelowi. Widział proroctwo Ozeasza w rozdziałach 9, 10 i 11, gdzie Bóg zapowiadał użycie Asyryjczyków do osądzenia Izraela. Jonasz nie chciał ratować Niniwy; chciał żeby zginęli. Ale nie do tego Bóg go powołał.

Od zniszczenia dzieliło Niniwę czterdzieści dni. Jonasz został posłany, aby im o tym powiedzieć. Wygląda na to, że nawet Boża łaska miała swój limit.

Jonasz nie był zachwycony taki zleceniem dopóki Bóg nie wytłumaczył mu tego nieco jaśniej.

jonasz

Gdy w końcu doszedł do Niniwy, jego poselstwo nie było odpowiedzią na „potrzeby rynku”. Szedł przez miasto i wołał: „Czterdzieści dni i dostaniecie, co się wam należy!” I wtedy wydarzył się jeden z największych cudów Starego Testamentu – nie przygoda z rybą, ale pokuta całego miasta: od króla do wieśniaka w ciągu zaledwie czterdziestu dni. Zauważmy, że gdy król pokutował, to zrobił to z wyrachowania. Sądził, że w wyniku ich pokuty, Bóg zmieni swoje decyzje.

Faktycznie – zostali oszczędzeni na kolejne sto lat. Później został wysłany Nahum, aby ponownie zwiastować im Boże poselstwo, ale tym razem nie posłuchali i nie pokutowali, i ostatecznie zostali podbici przez wzrastający wówczas w siłę Babilon.


Polub nas na Facebooku, to otrzymasz pdf z tekstem Chucka Misslera "Jaką możemy mieć pewność?" - czyli jakie jest prawdopodobieństwo spełnienia się starotestamentowych proroctw w Jezusie Chrystusie. Innymi słowy - czy nasza wiara opiera się na solidnych, czy kruchych fundamentach.

Zobacz także:

No comments yet... Be the first to leave a reply!

Leave a Comment

 

— required *

— required *