Uderzające podobieństwo Jezusa i Mitry? Nie daj się zrobić w konia!

Mithras_banquet_Louvre_Ma3441

Czasem przy okazji świąt Bożego Narodzenia, a czasem bez okazji, aktywizują się rozmaici ateusze, którzy twierdzą, iż chrześcijaństwo to nic nowego, że przecież wcześniej inni bogowie mieli podobne co Jezus losy. I tu padają zwykle przykłady, Horusa, Kriszny czy Mitry – ze szczególnym uwzględnieniem tego ostatniego.
Bo czyż to nie brzmi znajomo, że Mitra:
– urodził się z dziewicy 25 grudnia, w jaskini, z udziałem pasterzy;
– był uważany za wielkiego podróżującego nauczyciela i mistrza;
– miał 12 towarzyszy;
– obiecał nieśmiertelność swoich wyznawców;
– czynił cuda;
– poświęcił się;
– Mitra został pochowany w grobie, a po trzech dniach zmartwychwstał;
– nazywany był „Dobrym Pasterzem” i był identyfikowany z Barankiem; – był uważany za „Drogę”, „Prawdę” i Światło” „Zbawiciela” „Logos”;
– Mitrę czczono w niedzielę.
I jakby tego było mało, kult Mitry obecny był w Azji już czternaście wieków przed Chrystusem!
Robi wrażenie?
No, pewnie! Ale…
NIE DAJ SIĘ ZROBIĆ W KONIA!
Otóż czczono jakiegoś Mitrę w Indiach (ale nic z powyższej wyliczanki go nie dotyczy).
Potem Mitra pojawia się w mitologii perskiej (a jednym z jego najważniejszych dokonań było zabicie byka).
Wreszcie Mitra pojawia się w Imperium Rzymskim. Ale – pierwsze wzmianki pochodzą z przełomu I i II wieku, zaś najstarsze mitrea – miejsca sprawowania kultu – pochodzą z połowy wieku II.
Przypomnijmy, że do końca I wieku spisane były wszystkie księgi Nowego Testamentu, zaś chrześcijanie musieli już w połowie I wieku stanowić w Rzymie znaczącą społeczność, skoro w roku 64 Neron zrzucił na nich winę za pożar miasta (co skończyło się wiadomymi prześladowaniami).
A zatem jeśli ktoś od kogoś ściągał, to raczej wyznawcy Mitry byli plagiatorami.
A poza tym, jeśli bliżej przyjrzeć się sprawie, to wiele „podobieństw” urodziło się raczej w czasach nam współczesnych niż w II-IV wieku (bo w IV w. mitraizm jako kult zanikł). Otóż według dawnych wierzeń Mitra:
– został narodzony ze skały (nie z kobiety, tym bardziej dziewicy)
– 25 grudnia to data przesilenia zimowego, świętowana w różnych kulturach (obecnie przypada na inny dzień, data 25 grudnia zgodna była z kalendarzem juliańskim).
– nie miał 12 uczniów. Jest natomiast odnalezione malowidło ścienne, na którym Mitra otoczony jest 12 znakami zodiaku.
– nic nie wiadomo, że miałby być wielkim nauczycielem.
– nic nie wiadomo, że miałby obiecywać komuś nieśmiertelność, choć w mitologiach takie rzeczy się mogą pojawiać.
– cuda Mitry to m.in. walka ze słońcem, a potem z odwiecznym bykiem (którego zabił).
– idea poświęcenia się Mitry, śmierci i zmartwychwstania po trzech dniach jest ściągnięta z chrześcijaństwa (oryginalnie mitologia mówiła, że Mitra po ukończeniu swojej misji, został wzięty żywy i zdrowy rydwanem do raju).
– wszystkie wcześniej podanych tu tytuły Mitry są skopiowane z chrześcijaństwa (przez ówczesnych wyznawców lub… teraz, na potrzeby polemik z chrześcijaństwem); Mitra, owszem, nazywany był pośrednikiem, ale w sensie mediacji między dobrymi z złymi bóstwami.
– niedziela była dniem świątecznym w Rzymie, nie związanym tylko z Mitrą. Dla większości chrześcijan ten pierwszy dzień tygodnia (bo ostatnim jest sobota) jest od I wieku dniem świątecznym upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa.

Korzystałem z poniższych opracowań (warto zajrzeć):
http://lewandowski.apologetyka.info/inne-tematy/kult-mitry-a-chrzescijanstwo,158.htm
http://www.gotquestions.org/Polski/Mity-dotyczace-Jezusa.html
http://www.fronda.pl/a/dlaczego-jezus-jest-jednak-zupelnie-niepodobny-do-bostw-poganskich,29053.html

PS
Po Mitrze (poza amunicją dla ateistów) została czapka frygijska (w niej miał się wynurzyć ze skały; parenaście wieków później – symbol rewolucji francuskiej) oraz korrida czyli zabijanie byka.


Polub nas na Facebooku, to otrzymasz pdf z tekstem Chucka Misslera "Jaką możemy mieć pewność?" - czyli jakie jest prawdopodobieństwo spełnienia się starotestamentowych proroctw w Jezusie Chrystusie. Innymi słowy - czy nasza wiara opiera się na solidnych, czy kruchych fundamentach.

Zobacz także:

8 komentarzy

 1. Loki napisał(a):

  Fronda jako rzetelne źródło informacji? Dobre sobie. Niestety, ale chrześcijaństwo JEST zlepkiem różnych kultur. Jeśli chodzi o podobieństwo Horusa do Jezusa – to bardziej jest ściema, lecz chrześcijaństwo sporo zapożyczyło sobie z Zaratusztrianizmu i właśnie owego kultu Mitry. Drugą sprawą są same święta „chrześcijańskie” – wprost zapożyczone z rodzimych religii. Źródło? Koleżanka na religioznawstwie.

  • Agata napisał(a):

   Dlatego nie jestem katolikiem tylko protestantem.Kościół katolicki nadal czci mitrę, nawet bierzmowanie i komunia to kontynuacja dawnych wierzeń. Katolicyzm to nie chrzescijaństwo, biblia wyraźnie mówi co mamy robić a czego się wystrzegać. Np.Kultu Maryjnego. I bałwochwalstwa. A także jak powinien wyglądać chrzest. Dodam również że kościół katolicki usunął drugie przykazanie a dziesiąte podzielił na pół«Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli.
   3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! 4 Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! 5 Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, bo Ja Pan, Bóg twój, jestem Bogiem zazdrosnym, który za nieprawość ojców karze synów do trzeciego i czwartego pokolenia, tych, którzy Mnie nienawidzą. 6 Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań.
   7 Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach, bo nie pozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto wzywa Jego Imienia w błahych rzeczach.
   8 Pamiętaj o dniu szabatu, aby go uświęcić. 9 Sześć dni będziesz się trudził i wykonywał wszystkie swoje zajęcia. 10 Dzień zaś siódmy jest szabatem Pana, Boga twego. Nie będziesz przeto w dniu tym wykonywał żadnej pracy ani ty sam, ani syn twój, ani twoja córka, ani twój niewolnik, ani twoja niewolnica, ani twoje bydło, ani przybysz, który przebywa w twoich bramach. 11 W sześć dni bowiem uczynił Pan niebo, ziemię, morze oraz wszystko, co jest w nich, siódmego zaś dnia odpoczął. Dlatego pobłogosławił Pan dzień szabatu i uznał go za święty.
   12 Czcij twego ojca i twoją matkę, abyś długo żył na ziemi, którą Pan, Bóg twój, ci daje.
   13 Nie będziesz zabijał.
   14 Nie będziesz cudzołożył.
   15 Nie będziesz kradł.
   16 Nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa jako świadek.
   17 Nie będziesz pożądał domu twojego bliźniego. Nie będziesz pożądał żony bliźniego twego, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twego bliźniego».

 2. Camillo napisał(a):

  @Loki
  Fronda nie jest tu podstawowym źródłem – zajrzyj, proszę – autorka posiłkuje się amerykańskim artykułem i podaje bibliografię. Kto dociekliwy, może się zagłębić w temat.
  Chrześcijaństwo nie jest kulturą (czy zlepkiem kultur) lecz wiarą, opartą na Starym i Nowym Testamencie.
  Oczywiście czym innym jest religia, gdzie w ciągu 2000 lat pojawiały się i pojawiać się będą rozmaite naleciałości, zapożyczenia, herezje (już apostoł Paweł w swoich listach przed nimi przestrzega).
  Co do religioznawstwa, to trzeba by podyskutować o konkretach i o przyjętych założeniach. Prosty przykład: co to znaczy, jeśli opowieść o potopie pojawia się w wielu starożytnych relacjach, księgach i mitologiach? Jeden naukowiec uzna to za dowód, że religie od siebie ściągają; drugi, że dowodzi to prawdziwości potopu jako wydarzenia.

 3. Lukasz napisał(a):

  „chrześcijaństwo JEST zlepkiem” – katolicyzm może jest, ale Słowo Boże nie głosiło takich praktyk,
  zgodnie z dziejami apostolskimi i księgą Joela, w czasach „ostatecznych” miały być widoczne m.in. znaki na ziemi, proszę bardzo i zachęcam do studium innych wymownych filmów z tego kanału – https://www.youtube.com/watch?v=SLQZ2AtJTrA

 4. Lukasz napisał(a):

  Plus – z logiki: podobieństwo niej est dowodem ,comparatio non est ratio.
  Chwała Panu na wieki.

 5. uzi napisał(a):

  Fakty nie podlegaja dyskusji. Chrześcijaństwo jest najnowszą religią, która by zaistniec musiała wyplenić ogniem i mieczem poprzednią, a to czego nie udało się zabić musiała przejąć, zmienić nazwę, kształt, opowiastkę. Religie zmieniają się przez wieki, ale nigdy nie wykorzeniają dokładnie swej poprzedniczki. Chrześcijaństwo jest pogańską wiarą? Oczywiście, że tak. Zmiana nazwy święta pogańskiego na katolickie nic nie daje, jest tylko wyrazem słabości nowej religi, w zderzeniu z prawowitą i rdzenną wiarą na danym terenie. Po chrześcijaństwie przyjdzie inna religia i też wykorzeni jezusam naryje, ale obawiam się że z sobótkami sobie nie poradzi, będzie je musiała przejąc i zmienić obecną (błędną) chrześcijańska nazwę tego święta. Życie ewoluuje, religia też. Pozdrawiam

 6. mikolaj napisał(a):

  Budda żył około pięćset lat przed Chrystusem. Miał dwunastu uczniów, jednego ulubionego. Był kuszony przez demony, gdy medytował pod kwiatem lotosu.
  Jezus Chrystus miał dwunastu uczniów, jednego ulubionego. Był kuszony przez Szatana, gdy był sam na pustyni.
  I kto od kogo zapożyczył…?

 7. adam napisał(a):

  Co za bzdury!!!! Pierwszych nauk Budda udzielił 5 uczniom a potem otaczały go spore gromady uczniów. Co do demonów – cały Buddyzm zwłaszcza tybetański polega na używaniu demonów do swoich własnych celów, zwłaszcza jako strażników (np Mahakala) i zródło mocy.Polecam poczytać dysputy „szefa” szkoły Gelug Pa – Dalajlamy jak kłóci się z innymi nauczycielami czy dany demon jest pożyteczny czy też nie. Do szkoły i uczyć się czytać!!!! Jak chcesz pisać pierdoły takie o Buddzie to poczytaj Kanon Palijski – Tipitaka -Kandziur – 84 tys nauk Shidharty Gautamy. Zreszta obecne Buddyzmy raz że różnią się od siebie w ogromnym stopniu np Zen od Bon Po, czy Karma Gagyu od Amidyzmu, to wiele wspólnego nie maja z naukami Gautamy co zresztą przewidział. Zreszta co innego azjatycki buddyzm a co innego ten głoszony w Europie przez np Ole Nydahla.
  Buddyzm to poganstwo i idolatria w czystej postaci. Jedyne co ewentualnie zapożyczyli chrzescijanie – katolicy to zwyczaj zwoływania soborów powszechnych. Viva Christo Rey!!

Leave a Comment

 

— required *

— required *